Гръбначния мозък е орган на нервната система, разположен в канал, образуван от прешлените на гръбначния стълб. Централната му част е изградена е от сиво, а периферната – от бяло мозъчно вещество. Той е главен рефлексен център, но функцията му е подчинена на главния мозък.
Гръбначния мозък е разположен в гръбначният канал, долният му край достига само до втори поясен прешлен, по надолу продължава като опашка. Гръбначния мозък има вид на бял шнур с диаметър един сантиметър и дължина около 45 см. По неговата дължина се наблюдават две задебеления – шийно, от което излизат нервите за горните крайници и поясно – за долните крайници. От двете страни на гръбначният мозък излизат коренчета, които образуват 31 чифта симетрично разположени гръбначно мозъчни нерви. Различават се предни и задни коренчета, които след като напуснат гръбначно мозъчният канал, през между прешлените отвори се сливат от всяка страна в общ гръбначно мозъчен нерв.
Участък, от който излиза един чифт, се нарича гръбначномозъчен сегмент. Най- елементарните рефлекси се осъществяват на равнището на един сегмент. Съответно на разположението си в гръбначно мозъчния канал, гръбначния мозък се дели на шиен, гръден, поясен, кръстов и опашен отдел. Сегментите на гръбначният мозък съответстват на прешлените на гръбначния стълб, който са 7 шийни, 12 гръдни, 5 поясни, 5 кръстни и от 1-3 опашни. По повърхността на гръбначният мозък се забелязват надлъжни бразди. Една предна и една задна делят гръбначния мозък, симетрично на две половини. По всяка половина се наблюдават симетрични бразди. Предна странична бразда, от която се появят предните коренчета и задна, от която се появяват задните коренчета. Сиво вещество е разположено централно с форма на пеперуда. В средата преминава централният канал, който е изпълнен с цереброспинална (мозъчна) течност. Във всяка половина на сивото вещество се различават предни и задни рога, а в някои сегменти и странични рога. В предните рога се намират клетъчните тела на неврони, чиито аксони образуват коренчета и продължават в състава на гръбначномозъчният нерв, за да достигнат до изпълнителният орган. Предните рога и предните коренчета имат двигателна функция. В задните рога влизат задните коренчета, които имат сетивна функция.
Страничните рога има само в гръдната област и в първите два поясни сегмента. В сивото вещество на гръдните сегменти се намират неврони, които принадлежат на симпатиковия дял на вегетативната нервна система, а в кръстната част - неврони на парасимпатиковия дял на вегетативната нервна система. Бялото вещество на гръбначния мозък обгражда сивото и е изградено от влакна, образуващи надлъжно ориентирани снопчета. Това са миелинизирани аксони на нервни клетки, намиращи се в сивото вещество на гръбначния мозък, в гръбначномозъчните възли и в сивото вещество на главния мозък. Те провеждат импулсите във възходяща и низходяща посока и предствляват нервни пътища. Във всяка половина на гръбначния мозък, посредством надлъжни бразди, се отделят три големи снопа влакна, наречени стълбици: преден, среден и заден. В шийната част на гръбначния мозък задният стълб се разделя на вътрешно – нежно снопче на Гол и външно – клиновидно снопче на Бурдах.
0 коментара:
Публикуване на коментар