Продълговатия мозък е непосредствено продължение нагоре по гръбначния мозък. Или с други думи той свързва гръбначния с главния мозък. Сивото вещество е разположено във вътрешността под форма на групички от нервни клетки – ядра. Бяло вещество има както отвън, така и отвътре. То представлява снопчета от нервни влакна с проводна функция, повечето от които се кръстосват. По едни от тях се провеждат импулси, идващи от рецепторите през гръбначния мозък към кората на главния мозък (сетивни нервни пътища), а по други – от кората на главния мозък към двигателните органи (двигателни нервни пътища).
В продълговатия мозък се намират редица важни за живота центрове: център на дишането, на сърдечната дейност, център, регулиращ обмяната, и др. В него се намират центровете и на рефлекси, свързани с храненето: слюноотделянето, сокоотделяне на стомашните и задстомашната жлеза, дъвкане и гълтане. Центровете на някои защитни рефлекси – кихане, кашляне, повръщане – се намират също в продълговатия мозък.
Дейността на продълговатия мозък е подчинена на дейността на мозъчната кора и се регулира от нея.
Рефлексната функция на продълговатия мозък е свързана с регулирането на извънредно важни жизнени функции. Такива са центрове тук са дихателният булбарен център, при парализа на който настъпва смърт, рефлексен център на сърдечно-съдовата система и съдодвигателен център. В продълговатия мозък се намират центровете на защитни дихателни рефлекси (кихане, кашляне); рефлексни центрове на храносмилането; център на потоотделянето; центрове предпазващи роговицата окото от изсъхване; център на гласообразуването. В продълговатия мозък са се развили и посложни рефлексни центрове, които имат регулиращо и координиращо влияние върху гръбначният мозък. Това са центровете за регулация на мускулния тонус, за поддържане на позата и равновесието.
Проводната функция на продълговатия е подобна на тази на гръбначния мозък. Тя се осъществява чрез преминаването през него на сетивна информация от гръбначния мозък към по-горележащите структури и двигателната информация от погорележащите структури към гръбначния мозък.
0 коментара:
Публикуване на коментар