Във вътрешното ухо се намира органът на равновесието, който се състои от две части – предверие и полуокръжни канали.
- Предверието е малка кухина, в която се намират две торбички. По вътрешната им страна им натрупвания от сетивни клетки с бутилковидна форма, снабдени с реснички. Чрез ресничките се възприемат дразненията във връзка с изменение на обичайното положение на тялото.
- Полуокръжните канали са разположени в три взаимноперпендикулярни равнини. Всички канали започват от общата кухина на преддверието и близко до началото си имат разширение. Там част от стената на канала е надигната и образува гребен, върху който са разположени специализирани рецепторни клетки с власинки. Полуокръжните канали, както и останалите ципести образувания на вътрешното ухо, са изпълнени с течност, наречена еднолимфа. При движение на течността те оказват-деформиращи влияния върху власинките на рецепторните клетки и ги огъват в посока, зависеща от действащите върху тях сили. Рецепторите на полуокръжните канали предават информация главно за движението на тялото - линейните ускорения. Съобразно посоката на движение, процесите в полуокръжните канали на двата вестибуларни апарата, могат да бъдат както възбуждане, така и задържане. При това тяхната интензивност ще бъде съобразно с това доколко посоката на движение съвпада с равнината в която се намира всеки полуокръжен канал.
Възникналата възбуда от предверието и полуокръжните канали се предава по равновеснослуховия нерв към малкия мозък и по дължината на целият ствол. Вестибуларната система е единствената сетивна система, чиито първични сетивни неврони дават окончания пряко към малкия мозък. Освен това вестибуларните ядра имат връзки с някои ядра в мозъчния ствол свързани с очните движения и с гръбначния мозък. Чрез таламуса те изпращат и информация към задната централна извивка на мозъчната кора. Там информацията, свързана с равновесието се преработва и се осъзнава.
0 коментара:
Публикуване на коментар