Средният мозък се намира над Варолиевия мост и зрителните
хълмове на междинният мозък, като е покрит от тилните дялове на голямомозъчните
полукълба.. Той е най-слабо развитият мозъчен дял у човека. Състои се от три
части: мозъчни крачета, четирихълмие и покривало.
- Мозъчните крачета съдържат еферентни пътища: от кората на крайният мозък до гръбначния мозък – пирамиден път; от кората на крайния мозък до двигателните ядра на черепномозъчните нерви в продълговатия мозък – кортикобулбарен път; от кората през моста до малкия мозък – корово –мостово –малкомозъчен път. Това са все пътища, свързващи кората на крайния мозък със структури, намиращи се под средния мозък.
- Покривалото се намира между мозъчните крачета и четирихълмието. При напречен разрез на границата с мозъчните крачета се вижда черната субстанция, изградена от малки и големи келтки. Черната субстанция получава информация от подкоровите ядра на големите полукълба на главния мозък и от редица други структури на мозъка. В покривалото се намира червеното ядро, което има аферентни връзки с малкия мозък, с лещовидното ядро на големите полукълба и с кората на големите полукълба; еферентни връзки със зрителния хълм на междинният мозък, с оливата на продълговатия мозък и с гръбначния мозък. То взема участие в поддържането на мускулния тонус.
- Четрихълмието се състои от две двойки възвишения – предно и задно двухълмие. Във вътрешността те се състоят от сиво мозъчно вещество, а на повърхността – от бяло. В четирихълмието се намират рефлексни центрове на зрението и слуха. Предното двухълмие извършва т.нар. стражеви рефлекси – сложни синхронизирани движения на очите, ушите, главата и тялото в отговор на неочаквано светлинно дразнение. Задното двухълмие взема участие в координацията на някои сложни слухови рефлекси, т.е. координира различните движения в резултат на неочаквани звуци.
0 коментара:
Публикуване на коментар