ЛИЧНОСТ И БОЛЕСТ
ВЪТРЕШНА И ВЪНШНА КАРТИНА НА БОЛЕСТТА.
РЕАКЦИЯ НА БОЛНИЯ КЪМ БОЛЕСТТА
Задача на клиничната психология е изучаване ролята на личността във възникването и лечението на болестта и отражението на болестта върху личността.
Сфери на взаимодействие между личност и болест:
1. Болестно изменение на личността в процеса на болестта.
2. Деградация и разпад на личността в процеса на болестта.
3. Патологично развитие на болестта.
4. Патологична реакция на личността спрямо своята болест.
5. Ролята на личността в произхода и развитието на болестта.
Всяка болест е нарушение на нормалната жизнена дейност и функционирането на всички органи и системи в човешкия организъм. Тя е и реакция на личността спрямо тези нарушения. В клиничната психология има вътрешна и външна картина на болестта
- Вътрешна картина – личностната реакция спрямо болестта. Как личността реагира
- Външна картина – телесното състояние на болния човек.
Изучаването психиката на болния е сложен процес и трябва да се познават отделните личностни качества на индивида и неговата взаимосвързанност с околната среда; защитните механизми, които ползва; на емоционалната устойчивост; на годността му да противодейства на промените в живота, свързани с болестта. Личностните особености могат да предопределят изхода от една болест.
Болестните усещания на соматичната система са част от първа сигнална система, които се подлагат на второсигнална преработка и се стига до всяко лично заключение. При това може да се надцени или да се подцени болестта и да се създаде погрешна представа за нея – неправилно поведение – негативни последствия в болестния процес. При голяма част от хората болестта стои на първо място. В тях се борят страха, опасението, вярата и надеждата за спасение. Болният човек е с повишено внимание към всички усещания, които идват от тялото. У други хора се среща безразличие, нехайство към собственото тяло.
Причини: надценяване възможностите на собствения организъм (при здрави рядко боледували хора); подценяване на самата болест; прекалена професионална ангажираност (насочвава вниманието в друга посока - отлагане); страх, срам от болестта; негативно отношение към медицината; специфична защитна реакция (бягство от болестта). При всички случаи обяснението на реакциите е в особеностите на болестта, въздействието на околната среда (социума) на индивида и основно в сегашната и пред болестната личност на индивида.
При всички случаи личността реагира на болестта. Има два вида реакции:
- нормално психологически реакции – очаквани, предвидими, ясни;
- болестни реакции на личността спрямо болестта. Те са интересни за клиничната психология и се делят на две групи- прости и сложни:
Прости:
- отричане на болестта – изтласкването й в безсъзнателното;
- пуерилистична реакция – инфантилизация, вдетиняване от страна на болния, така той постига по-голямо внимание и грижа от страна на околните;
- примитивизиране на личността – всички случаи, когато без болестта да е причина личността да почне да функционира на по-ниско ниво, на практика болният човек го прави. На това ниво реакциите са по-отработени и отнемат по-малко психична енергия. На преден план излизат физиологичните потребности и по-низши интереси. Болестта засяга енергийния потенциал на личността и така тя се пести.
Сложни:
- депресивна реакция – съдържа всички характеристики на депресивния синдром, но е пряко свързана с болестта.
- еуфорична реакция – тя се среща по-рядко. Болестно повишено безпричинно, безкритично недооценъчно настроение. То се среща при увреди в мозъчната кора – органика, интоксикации, инфекция.
При всички болестни реакции има психологическа изводи от конкретните обстоятелства, в които се намира болният човек. . Когато липсва психологическа изводимост, трябва да се мисли за психоза с органичен произход (най-често при еуфорична реакция).
Психологическите реакции на болния човек спрямо болестта се определят от въздействието на 3 големи групи фактори:
- Индивидуални фактори.
- Социо-културални фактори.
- Фактори, свързани с естеството на болестта.
0 коментара:
Публикуване на коментар