Мозъчната атеросклероза е заболяване, което се характеризира с развитие на дегенеративен процес на кръвоносните съдове на мозъка. В резултат на този дегенеративен процес вътрешната повърхност на мозъчните артерии се покриват с холестеринови плаки и с развитие на заболяването се отлага калций.
Мозъчна атеросклероза води води до личностна промяна, протича в няколко стадия:
1. Начален стадий – церебрастенна картина (неврозоподобни симптоми). Прояви:
- Постепенно отслабване на активното внимание и памет.
- След това настъпват и емоционални нарушения – неустойчивост и психична инертност.
- Все по-трудно личността преминава от едно занимание към друго, трудно се адаптира към нова обстановка. Това е сигналът, при който повечето хора разбират, че имат заболяване.
- Често се среща хипохондрична вглъбеност – хипохондрични страхове от мозъчни тумори и фобии.
- Психопатоподобни промени в личността – особено в сферата на характера, формиране на егоизъм, дребнавост, придирчивост, по-бъбриви, свръх прямота/ безцеремонност. Водещата психопатоподобна промяна на личността е надделяване на инстинктите и засилване на негативните личностни особености, а позитивни качества – не. Повишена свръхчувствителност и обидчивост спрямо всичко, засягащо интересите на личността.
2. Втори стадий – задълбочаване на интелектуалните и паметовите нарушения. Тежко нарушение на фиксационната памет. По- късно започват нарушения и на другите два вида памет.
3. Трети стадий – нарушения на интелектуалните способности (явни деменцинни промени):
- мисловният процес е забавен и инертен;
- излишна детайлизация;
- стереотипна реч;
- все по-трудно диференцира значимите от незначимите дразнитли, всичко става еднакво важно;
- трудно проявява инициативност;
Атеросклеротичната деменция е лакунарна/частична, т.е. ядрото на личността се съхранява обикновено/, независимо от разпада на възможностите, се съхранява отношението към околните, ценностната система и т.н.
0 коментара:
Публикуване на коментар