Гордън Олпорт се противопоставя на фройдисткото гледище за безсъзнателното и позицията му е много по- близка до тази на Алфред Адлер. Личността според негоо е организирано цяло, а не сбор от навици и фиксации. Тя съществува сега и гледа към бъдещето, а не към миналото. Фундаментална роля в личностния растеж играе това, което Олпорт нарича “функционална анатомия на мотивите”, т.е. появата на нови мотивационни системи. Олпорт се отличава от другите автори по това, че той не тръгва от клиниката /патологията/ към нормалното, а по обратния път- от нормалното към патологичното. В основата на теорията на Олпорт са няколко идеи:
- че хората имат сбор от диспозиции /предразположености/ да реагират по определен начин в дадени ситуации /TRAITES/ трейтс- черти;
- няма двама души, които да са еднакви;
- човекът е открита система /подобно на Ерих Фром Олпорт казва, че човекът заедно с останалия свят е в открита система, която трябва да се развива/;
- като казва личност, разбира и какъв ще бъде този човек и в бъдеще;
- /TRAITES/- за Олпорт трейта има друг смисъл: черта- мотив. Нашите трейтове не са само в смисъл този е глупав, емоционален, а за него всички тези неща са черти- мотиви, например простият човек ще каже прости неща/. Олпорт вижда качествата на хората като мотиви. В началото счита, че трейтовете не са биологичен фактор, но по- късно казва, че се онаследяват.
Трейтовете са 2 типа:
• основни- стимулират поведението;
• инструментални- оформят поведението ни /вежливост, сдържаност/.
Гордън Олпорт говори, че понякога някой трейт става водещ и става КАРДИНАЛЕН ТРЕЙД. Въпросът за клиниката се свежда до променяне на трейта.
Кога е роден? Кога? Хахаха
ОтговорИзтриване