З. Фройд определя съпротивата като безсъзнателно усилие на пациента да потиска изтласкан психически материал, думи и дела, които му пречат да вникне в собственото безсъзнателно. Счита, че съпротивата трябва да се преодолее с всички достъпни средства за психическо влияние на човека – хипноза, убеждаване, телесен допир. По-късно З. Фройд и последователите му виждат в съпротивата важен диагностичен и терапевтичен потенциал, поради което тя трябва да се изследва и разбере. От тогава тя се разглежда като едно от ключовите понятия в диагностичните терапии.
Днес в психотерапията и консултирането под съпротива се разбира парадоксалното нежелание на клиента да участва в процеса. Парадоксално, защото противоречи на желанието му за подобряване на съсъоянието, поради което сам е потърсил помощта. Не се приема за съпротива поведението на съзнателен отказ. Такава реакция е логична, а не парадоксална.От една страна съпротивата се оценява като пречка на процеса, която трябва да се преодолее. От друга – съпротивата е свидетелство, че клиентът е въвлечен в процеса. Ако клиентът не се съпротивлява, значи просто отсъства от процеса.
Причините за съпротивите са различни. Емпирически и теоретично се разделят в няколко групи:
- причини, свързани с неразбиране, неподготвеност и неумение клиентът да участва в подобен род общуване;
- недостатъчна мотивация (напр. при недоброволни пациенти, деца); Може да се дължи на негативизъм към терапията или на нереалистични свръхочаквания.
- личностни особености на клиента (затвореност, необщителност, разглезеност, черногледство);
- недобре изградено терапевтично отношение;
- запазване на невротичното поведение;
- „вторична изгода от боледуването”;
- пренос – изпитване към терапевта на положителни или отрицателни чувства, които са били актуални в миналото към други значими за клиента хора;
- съпротиви в резултат на защити;
- резултат на личностно разстройство или патология;
- съпротиви, които се дължат на Свръх-Аза.
Съпротивите се проявяват в много различни и дори парадоксални форми:
- намаляване времето за консултации; Клиента закъснява за терапията или иска да си тръгне под някакъв предлог.
- нарушаване на комуникацията; Изразява се чрез мълчание, даване на едностранчиви отговори или обратно, чрез много говорене, което е несъдържателно.
- стесняване кръга на темите; Свързва се с несъзнавано желание за избягване осъзнаването на неща, свързани с тревога или влизане в конфликт с моралните представи на клиента.
- „бягство в здравето”; Клиентът внезапно се подобрява, демонстрира психическо благополучие и оптимизъм. Обикновено отрича проблеми или се стреми да ги представи като маловажни.
- отреагиране; Поведение, което е неадекватно на правилата и контрастира с установеното отношение. Спонтанният acting-out може да се изразява в плач, смях, агресия и дори хистериозен припадък.
- манипулативно поведение; Манипулативни са например опитите за съблазняване, изказване на възхищение от терапевта или метода, както и смесването на ролевите отношения.
- изолация на психотерапията от реалния живот; Състои се в разделяне на опита от кабинета и този от живота извън него, където клиентът има други роли и отношения.
Работата със съпротивите се основава на двойнственото им оценяване – като съюзник на терапевта, от една страна и като пречка в процеса, от друга. Няма точно установени начини за работа със съпротивите. В днешните терапии често се прилага следният подход:
- нарастване (усилване) на съпротивата; Терапевтът създава условия съпротивата да се прояви и засили, главно със собствената си пасивност.
- насочване на вниманието на клиента и анализ; Целта е клиентът да види разликата между реалното си поведение и договореното. Допуска се умерена конфронтация.
Преодоляването на съпротивите не е задължително особено, когато те са израз на защити. В случаите, когато пречат на комуникацията и застрашават отношението – трябва да се преодолеят възможно най бързо. Това може да стане директно – чрез атакуване на проявите, или индиректно по няколко начина:
- пробив в съпротивата е внезапно и категорично изказване, при което клиентът се оказва неподготвен;
- използване на мълчание – когато клиентът не говори или се отклонява от въпроса;
- ако съпротивата е резултат от недобро създадено отношение, се прилага саморазкриване, емпатия, положително подкрепление, апелиране към сътрудничество и пр.;
- акцент върху положителното – човек не се съпротивлява, когато го хвалят;
- парадоксални намеси; Поощрява се неподчинението на клиента. Човек не може да оказва съпротива, ако му се предписва такава.
- хумор, метафори, изменение на съзнанието, заплаха, тактиката на Фабий, телесен контакт и пр.
Искам да се оплача от психоложката Елена Иванова. Работи в държавна болница, в "Център за психично здраве" - Пловдив.
ОтговорИзтриванеУжасно небрежна към работата си! Има 1 час занимания. От този час - половин час важно говори по телефона със щерка си, сина си, снаха си, приятелките си!
Половин час прави лаф-мохабет с болните. Към по-силните натури се присламчва и започва едно мазно и лицемерно четкане.
Слабите натури ги мрази, мачка, обижда, крещи и налита да бие.