Най-често в конфликтна ситуация и двете страни смятат себе си за прави, справедливи, а другата страна за агресивна, некоректна, неточна, вследствие на което всеки един участник в конфликтна ситуация може да попадне в определени капани, заложени от опонента. Когато психолога знае за тях, ще му бъде по-лесно да ги разпознае и избягва. Експертите предупреждават за следните грешки, изкривявания за който психолога трябва да следи в процеса на посредничество :
- Единият участник в комуникацията формулира конфликта като «грешка» нa другия / тук се проявяват двойните стандарти - за едната страна нещо е позволено, за другата - не/
- Единият партньор не разкрива напълно потребностите.
- Единият партньор напада другия с вербални и невербални средства, като агресивното поведение довежда до блокиране на разговора.
- Единият партньор заема позиция на защита пред другия, след което възможността да остане удовлетворен от разрешаването на конфликта е твърде малка.
- Единият от партньорите проявява тактическо поведение като подкрепя тази страна, от която очаква помощ при осъществяване на желанието си.
- Единият партньор се идентифицира с установени правила и рамкови условия.
- Единият партньор не отстъпва от своята позиция на сила. В процеса на дискусията той се откроява като лидер и не желае да бъде «един от многото»
- Единият партньор смята другия за виновен.
- Единият партньор непрекъснато обсъжда уязвимите места на другия, търси се «ахилесовата пета».
- Единият партньор не може да разбере как се чувства другата страна.
На всеки му е трудно да работи, когато усеща, че има заложен някакъв капан, но това не бива да го обезкуражава. Има изход - враждебността може да бъде избегната, конфликтът може да бъде разрешен.
Колкото по-открито и позитивно се погледне на трудността, която създава клиента, толкова по-смело ще можете да се продължи с успешното справяне.
0 коментара:
Публикуване на коментар