Изследователския проблем опира до определяне предмета на изследването /психологическите явления и взаимовръзките/.Обект може да бъде едно лице или група от хора. Групите могат да са деца, големи хора, военнослужащи. Изследователският проблем е резултат от:
- срещнато някакво противоречие при боравене с литература,;
- в процеса на изследването, се стига до развитието на нов изследователски проблем;
- проблемът може да се формулира по заявка /от началника, от директора на училището/.
Следва дефинирането на цели и задачи, което означава да се изпишат какви са очакваните резултати, какво се очаква след изследването. Целта се отнася до крайния резултат.Описват се задачите /стъпките до извода/. С тяхното решаване се доказва или отхвърля работната хипотеза.Целите биват описателни и свързани с .
- Описателните цели са свързани с феноменологична характеристика на явленията- да се опише дадено явление чрез метода на наблюдението.
- Целите, свързани с казуалния анализ /причинно- следствения анализ/- идеята е да се провери дали дадена психична променлива причинява променлива в друга. Изискват задължително експеримент, а не само наблюдение.
Изясняване на понятното поле и операционизация на понятията
Да си изясним какви са водещите научни психологични парадигми /теории, идеи/ по изследователския проблем. Изисква сериозна подготовка. Първият вид източници са:
- рецензии, отзиви, критики за произведението;
- монографии /оригиналните произведения на авторите/;
- за да можем да се подготви експеримент, след изясняване на водещите идеи, трябва да се намерят подходящи инструменти, след което да се изведат емпиричните индикатори на понятията /да се операционализират/. Емпирични индикатори е това, което може да се опише, измери в процеса на експерименталното психологично изследване. Самата операционализация като процес е процес, при който на теоретично дадените конструкти се търсят реално, обективно наблюдаеми индикатори /емпирични индикатори/.
Емперични индикатори- наблюдаеми и измерими явления, които се използват за това, да се покаже наличието на друго явление, недостъпно за пряко наблюдение и измерване; факти, които могат да се наблюдават, описват, измерват в експерименталното психологично изследване.
Създаване на модел на изследваното явление (какво се изследва)
На базата на изясняване на понятийното поле, се прави критичен анализ на силните и слабите страни по проблема. Прави се собствен избор, заема се собствена позиция по проблема за цялостния образ по модела на изследваното явление. При съставяне модела на изследваното явление, се очертава и това, което ще се търси като решение в експерименталното психологично изследване..След като се създаде модела, следва формулиране на работна хипотеза.
0 коментара:
Публикуване на коментар