Изследва се влиянието на културата върху човешкото поведение. Целта е да се изясни културната детерминация на общогруповите особености и на индивидуалните различия в поведението. По същността си се явяват частен случай на експерименталните планове, при които се използват групови сравнения. Броят на сравняваните групи може да е повече от две.Условно могат да са 2 вида:
- Сравняват се повече от 2 естествени или рандомизирани групи от две популации.
- Сравняват се повече от 2 естествени или рандомизирани групи от две популации и лонгитудния изследователски план, при който се отчита не само различието между поведението между различните групи, но и характера на изменението им във времето под влиянието на различни фактори.
Началото на кроскулуралните изследвания е поставено от Вунд. В “Психология на народите” той подчертава генетичния приоритет пред националния.В съвременната кроскултурална психология основният метод е емпиричния метод. Експериментите трябва да отговарят на някой изисквания:
- Предмет са особеностите на психиката на хората от гледна точка на детерминиращи и социо-културни фактори, специфични за всяка от сравняваните етнокултурни общности.
- Кроскулуралните изследвания дават по- голямо разбиране за същността на човека и за детерминацията на човешкото поведение.
- Трябва да се насочим към особеностите на психиката, които са се оформили под влияние на културните особености.
- Изисква се много добра операционализация на “култура” и “културни фактори”
- Да се подберат адекватни методи и методики за хора, които имат различни култури - културен шок.
- Правилен подбор на изследваните лица така, че да има гаранция че са от различни култури, да са представителни за дадена популация.
Разбирането на кроскулуралните изследвания изисква изясняването на двете понятия :
- Култура- исторически предавана структура на значенията, които се съдържат в символите, създавани от хората.
- Субкултура- подразделение на култура- например селска, градска, американска, италианска.
Хипотезите са свързани с търсене на каузални връзки в посока на културални фактори върху психичните особености на индивидите. Счита се, че поведението на индивидите от различни култури, е причинено от културални фактори. Най- съществените особености са, че са корелационни , а не експериментални изследвания.
Проблемът е конструирането и избор на подходящи методики за регистриране на психичните явления. Колкото повече личности имаш, толкова по- трудно се манипулира обществото. Прилага се следният подход:
- Изработват се двете методики за двете субкултури
- Рандомизират се 2 групи
- Измерва се 1 група с 1 методика.
0 коментара:
Публикуване на коментар