Условията на средата, които определят как ще се развива интелигентността на човека, се отнасят до широк спектър от фактори като храненето, здравето, качеството на интелектуалната стимулация, емоционалния климат вкъщи и типът обратна информация, която детето получава за поведението си. Ако от две деца с едни и същи гени едното има по-добро пренатално и постнатално хранене, интелектуално по-стимулиращ и емоционално по-сигурен дом, по-адекватна стимулация за академични постижения, то ще получи по-високи показатели по IQ в първи клас. В този смисъл факторите на средата засилват различията, съществуващи в момента на раждането, каквито и да са те.
В това отношение са показателни резултатите от програмите за обогатяване на средата на деца с неравноправно социално положение , в които се предлага специално обучение между две и пет годишна възраст. При постъпване в училище децата, обхванати от тези програми, показват по-високи показатели теста за интелигентност Станфорд-Бине и по детската версия на Уекслър, чувстват се по-сигурни в себе си и са по-социално компетентни, отколкото тези, които не са участвали в подобни програми. Изследвания, провеждани с едни и същи деца в продължение на години, показват, че тези програми предпоставят някой допълнителни преимущества като по-висок успех в по-късните стадии на обучение. На 15 години тези деца имат цяла единица преднина в училищния успех в сравнение с деца със същият социално-икономически статус, които не са участвали в програмата. По-добри са и показателите по четене, аритметика и език по съответните тестове за постижения, юношите показват по-рядко антисоциално поведение и по-често работят след училище. Следователно ранната интелектуална стимулация може да има значимо влияние върху по-късните училищни постижения. Още по-добри резултати са постигнати в случаите, когато родителите са въвлечени в програмата и сами осъществяват интелектуалната стимулация по съответната схема.
Kибуц |
Друг пример за влиянието на средата върху интелекта са кибуците в Израел. За известен период от време там съществуват значителни различия между евреите, които идват в Израел от европейски страни, и тези, родом от арабските страни – както в културната основа, така и в обучението и показаните резултати по тестовете за IQ. Средните показатели по IQ на заселниците от Европа значително превишават тези на идващите от арабските страни. Единствено изключение правят децата, израснали в кибуци. Те не живеят със своите родители, a в специален дом с други деца, където за тяхното развитие се грижат специалисти. При тези условия различията в интелекта продължават да съществуват, но имат формата на нормалното разпределение и не са свързани с произхода на родителите. Деца, чийто родители идват от арабските страни, показват средно също толкова добри резултати по IQ, както деца с родители, преселници от Европа. Следователно съществува пример, който показва как обогатяването на средата може да помогне на децата да осъществят истинския си интелектуален потенциал.
0 коментара:
Публикуване на коментар