1. Подсистема за саморегулация. Осъществява контрол над останалите подсистеми и направлява поддържането на личната компетентност, автономия и себеуважение. В съдържателно отношение е свързана със себепознанието и личната его-идентичност. Проявява се като самооценка и аз-образ.
2. Подсистема за избор на условия за функциониране. Регулира оптимума на стимулация от външната среда и динамичната организация на поведението. Проявява се в особеностите на темперамента.
3. Подсистема за оценка на контекста на функциониране. Ориентира индивида в най-общите условия на средата като възможности и ограничения за разгръщане на индивидуалното поведение. Участва пряко в регулацията на поведението в нови и непознати ситуации. Проявява се като генерализирани очаквания (външен - вътрешен локус на контрола, оптимизъм - песимизъм, убеждение в справедлив свят, наличие или липса на личен шанс).
4. Операционна подсистема. Организира програмите за действие и участва в решаването на проблеми. Проявява се като интелект и интелигентност.
5. Подбудително - оценъчна подсистема. Енергетизира и подбужда поведението. Създава емоционално-оценъчно отношение към обектите и събитията от външната действителност. Проявява се като потребности, мотиви и емоции.
6. Когнитивна подсистема. Представя външната среда под формата на усещания, образи и понятия. Натрупва и съхранява знания и минал опит. Проявява се като убеждения, социални нагласи, норми и ценности.
7. Подсистема “поведенчески програми”. Съдържа поведенчески модели за въздействие и изменение на външната среда. Проявява се като навици и умения.
Подсистемите в структурата на личността не са изолирани, а тясно взаимодействат една с друга. Операционната и когнитивната подсистеми функционират като единно цяло. Подсистемите за саморегулация и избор на условия за функциониране пряко се проявяват в подбудително - оценъчната подсистема под формата на подбуди и емоционални преживявания. Построяването на определено действие изисква тясна взаимовръзка между подбудително - оценъчната, когнитивната и програмите за действие подсистеми. Трябва да се отбележи, че в зависимост от регулативните задачи, които решава личността, в управляването на поведението се включва по-широк или по-тесен кръг от нейните подсистеми. Когато се изпълняват рутинни задачи в обичайна обстановка поведението може да се регулира от поведенческите програми с минимално участие на когнитивната подсистема. Когато се поставят и преследват дългосрочни жизнени цели е необходимо да се изградят сложни поведенчески планове и тогава в регулацията се включват почти всички подсистеми на личността.
0 коментара:
Публикуване на коментар