Противно на общоразпространеното мнение, че социалната среда има решаващо значение за формирането на личността изследванията показват, че основните личностни характеристики слабо се влияят от социалните фактори. Всред тях основно значение има семейната среда, за която е показано, че в най-голяма степен влияе върху окончателното формиране на биологически заложените наклонности на личността. Ролята на социалните фактори най-силно се проявява в съдържанието на няколко от подсистемите на личността - когнитивната, операционната и подсистемата за оценка на контекста на функциониране.
Алберт Бандура |
Факторите от социалната среда, които влияят върху формирането на личността могат да се представят в йерархичен ред.
Семейната среда освен че съдейства за окончателното формиране на биологичните предразположения на индивида задава и поведенческите модели на ежедневния бит. Възпитанието на човека, неговите предпочитания и вкусове, отношението към близките в значителна степен зависят от семейството.
Неформалните групи (приятели, съседи, хора с общи интереси) имат съществено значение за развитието на самооценките и себепознанието. Те са източник на информация за равнището на притежаваните лични качества и чрез механизмите на социалното сравняване способстват за формиране на относително точна представа за себе си. Освен това, в неформалните групи се изграждат множество от социални нагласи на индивида, на основата на които той поддържа собствено мнение по различни въпроси.
Заеманата позиция в обществото (професия, длъжност, организация, в която човекът работи, политическа принадлежност и т.н.) има определящо значение за формирането и поддържането на его-идентичността и самоопределението.
Етническата принадлежност определя етническото самосъзнание. По подобен начин религиозната принадлежност обуславя формирането и поддържането на широк кръг убеждения, вярвания и обичаи.
Принадлежността към определена култура определя цялостния мироглед и манталитет на личността, а така също обичайните форми на социално поведение (Пр: различията в поведението на японци, араби и европейци).
0 коментара:
Публикуване на коментар