1.Конструктивен постулат:
Човек се ориентира в събитията чрез реконструиране на тяхната повторяемост.
Кели не се интересува от единичните събития. Основното, върху което се гради личността (психиката) е опитът, с който се срещаме постоянно. Хората имат тенденция да се отнасят един към друг еднакво в различни ситуации. Конструктът се гради върху онова, което се повтаря в опита. Ако едно събитие не се повтаря, конструкт за него не се изгражда.
2. Постулат за индивидуалността на конструктите:
Всички конструкти се различават помежду си, защото принадлежат на различни индивиди.
Хората се различават помежду си по техния начин на конструиране на събитията. Реалността е това, което ние възприемаме, че е. Съществува конструктивна алтернативност - човек е свободен да конструира света, както иска което се отнася и за външния свят и за самите нас. Ако един човек реши, че е интроверт, той сам конструира себе си като такъв и се разглежда като такъв. Именно "разглеждането" имплицира в действията на субекта интровертни характеристики.
3. Организационен постулат:
Конструктите са взаимно зависими.
Осъществяват помежду си както различни по вид отношения, така и йерархична подчиненост - координация и субординация (затова има детерминиращи и подчинени конструкти). Без тази организация на конструктите, не са възможни точните предвиждания на събитията.
4. Дихотомен постулат:
Всеки конструкт съществува като двуполюсен.
За да се създаде конструкт, са необходими 3 обекта - два, които си приличат по нещо и поради тази си прилика се различават от трети (третият обект е полюс за двата приличащи си обекта). В репертоарната решетка задължително двата обекта са на единия полюс, а третият - на другия полюс.
5. Постулат на избора:
Човек избира за себе си тази алтернатива в дихотомния конструкт, чрез която очаква по-голяма възможност за разширяване на собствената система от конструкти и за повишаване на нейната определеност.
Тук се противопоставят две стратегии:
- На сигурността: в системата от конструкти не се абсорбира нов опит, тя се "затваря" и си остава същата.
- На поемане на риск: отваряне на системата към света.
Постулатът се отнася до избора на една от двете стратегии относно конструирането на системата от конструкти ("разширяващите" стратегии са по-добри).
6. Аранжиране на конструктите по убедителност (не "ранжиране"):
Всеки конструкт има зона на "фокус" на убедителността и периферна зона.
Във "фокуса" се намират събития с повече информация, съдържащи повече опит и по-добре осмислени. В "периферията" се намират събития, които са нееднозначно фиксирани с "фокусните" събития, като отношенията между тях не са ясни.
Тук може да се намери връзка между когнитивната сложност на личността и формирането на "широки" конструкти.
7. Постулат на опита:
Конструктите се проверяват (и конструират) в опита.
Човек действа като учен - формулира хипотези за събитията, които впоследствие проверява, коригира и т.н. Търси се смисълът на нещата - според Кели, да знаем смисъла, означава да можем да го предвиждаме.
8. Постулат на модулацията:
Някои конструкти са по-отворени от други.
Отворен е този конструкт, който позволява абсорбирането на други единици, които не са били части от него. Модулирането (или моделирането) се отнася както до промяната на количеството обекти, които конструктът пресъздава (обема), така и до склонността (стремежа) към определен начин на увеличаване (или намаляване) на този обем. Става въпрос за това, че двата полюса на конструкта трябва да са гъвкави.
9. Постулат на фрагментирането:
Конструктът действа като едно цяло, но се обновява по различни начини.
Във всеки момент в конструкта влизат нови елементи, пробват се хипотези и т.н. Поведението се "води" както от "утвърдените" конструкти, така и от нови конструкти без статус, следователно поведението може да бъде противоречиво (неконсистентно). В този момент човек прилича на експериментатор, който търси подходящ вариант. Дори и по отношение на един човек съществуват различни фрагменти (различни начини за обновяване на конструктите).
10. Общността като постулат:
Общността се отнася до степента, в която един човек използва система от конструкти, близка до системата от конструкти на друг човек.
Става въпрос за това, че психичните процеси у първия човек са подобни на тези у втория човек. Следователно, начинът по който създават конструктите си, прави хората еднакви (дори и при наличие на различен опит и условия на живот).
11. Социалността като постулат:
Социалността се отнася до равнището, в което един човек може да "конструира" конструктивния процес на друг човек.
За да можем да имаме общи действия с друг човек, трябва да сме в състояние да играем роля в неговия свят, да участваме в социалния процес, част от който е другият човек. За тази цел трябва да знаем как този човек създава своите конструкти и дали можем да приемем този начин. Това се отнася за всякаква дейност.
- Последици от когнитивната сложност и простота.
- Теория на Джордж Кели . Основни постулати в теорията
- Теория на Джордж Кели. Постулати свързани с конструктите.
0 коментара:
Публикуване на коментар